قیمت ویزای تایوان
خدمات VFS
تور ارزان کانادا
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
همه چيز درباره كله پاچه! تجهيزات فست فود و راه اندازي فست فود
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :alipour
تاريخ: ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۵۹:۴۲

احتمالا حتي كله پاچه‌خورهاي حرفه‌اي و كاربلد هم كه در طريق ميل كردن انساني اين خوراك حيواني، طبق نظر اداره استاندارد جهاني، حق مقاله را صحيح و حسابي ادا مينمايند و ميل كردن خوراك به حيف و ميل كردن آن نمي‌انجامد؛ هيچ زمان به مخيله‌شان هم خطور نكند كه تاريخچه اختراع كله پاچه، به خيلي پيشتر از زمانه ما و به هزاران سال قبلي كه هنوز سهام عدالت توزيع نشده و يارانه‌اي در كار نبود، برمي‌گردد . 

راه اندازي فست فود
عشق و علاقه و عشق و علاقه ايرانيان به غذاي سنتي كله پاچه، شهره آفاق مي باشد و نيازي به نشان دادن سند و سند نيست؛ اما از آنجا كه ما از دولت مستند پيشين ياد گرفته و بلكه عادت كرده ايم كه هميشه و در هر موردي، اوراق موجودش را هم نشان دهيم؛ فلذا در اين مورد مختص نيز، مايل به ارائه سندها ضروري جهت هل دادن افراد ديرباور يا اين كه كلا ناباور به سمت كسب باور بدون نقص مي باشيم . 


مدرك ادبي: ابواسحاق اطعمه (يا بسحق اطعمه) پنبه زني بود كه چون از عمل خود فارغ مي شد، پنبه شعر ساير افراد را مي زد . يك مصرع از اشعار بزرگان شعرفارسي همچون جناب نگهدارنده برمي داشت و آن را با مصرعي در باره گونه هاي غذاهاي روزگار خود ــ يعني سده هاي هشتم و نهم هجري ــ بدون نقص مي كرد . وي با اين رويكرد كه به اصطلاح به آن، استقبال و تضمين نيز مي گويند؛ در باب كله پاچه فروشي ها گفته است: 

كيپاپزان سحر كه راز كله وا كنند «آيا بود كه گوشه چشمي به ما كنند؟» 

گواهي تاريخي: نو ترين كشفيات باستان شناسي در سه كيلومتري شهر «سنخواست» در استان خراسان شمالي و در محوطه اي به نام «چلو»، به كشف يك دست كله پاچه چهار هزار ساله باعث شد . آنچه پهنا كرديم، عين خبر نوشته شده در مجله هاست . از خودمان در نياورديم . 


طبق خبر‌ها رسيده، هيأت باستان شناسي ايران و ايتاليا، حين جستجو در اين محوطه باستاني با دو قبر مواجه مي شوند كه در هركدام يك دست كله پاچه گذارده شده مي باشد . 


سرپرست ايراني اين هيأت جستجو به خبرنگاران گفته است: «در كنار اجساد اين دو قبر، ظروفي به شكل كاسه گذاشته شده بود كه در آن بقاياي سر گوسفند و چهارپاچه قابل رؤيت مي‌باشد . اين مسئله نشان مي دهد كه ممكن است كله پاچه، غذاي دوستداشتني آن ها بوده و پس از مرگ به آنان كادو گرديده مي‌باشد .» 


تاريخچه و تمامي چيز درباره كله پاچه! بسته پيشنهادي: حال كه از ديرينگي عمر كله پاچه و عشق مندي نياكان ما به آن باخبر شديد، بد نمي‌باشد كه از پيشنهادهاي لبه اي ما نيز در دوره حاضراطلاع حاصل كنيد: 

1ـ جستجو بيشتر: هيأت باستان شناسي ايران و ايتاليا بيشتر كاوش بفرمايند؛ احتمالا در فضا اجساد داخل قبور كه كاسه هاي سفالي دربردارنده بقاياي كله پاچه وجود داشته است، برگه هاي تست آنان هم پيدا شود تا مشخص شود كه با اين همه عشق و علاقه به كله پاچه، با اختلال چربي و كلسترول خون خود چه مي كرده اند؟ 

2ـ وجود احتمالات: از آنجا كه در بررسي هاي باستان شناسي، علاوه بر مشاهدات كه اصل و شالوده است، بعضا احتمالات و احتمال ها علمي نيز راهگشاست؛ لهذا كاوشگران ارجمند در شراي در قبرهاي اين مرده ها خدابيامرز، كاسه هاي سفالين كوچكي هم مشاهده كردند كه دربردارنده هيچي نبود؛ بدانند كه به احتمال قوي، باطن آنها پياز و ترشي ليته يا ديگر ترشيجات بوده كه به مرور مدت از بين رفته مي‌باشد . زيرا اين دو مقوله، لازم و ملزوم يكديگرند و ميل كردن كله پاچه بدون ترشي، بلاتشبيه عين ميل كردن پيتزا سواي سس مي باشد كه غيرمعمول مي باشد . 


3ـ گذاشتن در قبر: آن اجداد چهارهزار ساله ما يحتمل در صورتي‌كه حال حاضر مي بودند، وقتي فوت مي فرمودند؛ دور‌وبري ها آن‌ها در قبرشان چيزهايي مي گذاشتند كه به روز باشد . براي مثال يك ماسك اكسيژن كه نشان دهد هواي آلوده و كثيف استنشاق مي كردند يا اين كه چندتا قرص روان كه نشان دهد ميت موضوع نظر، چقدر حرص و جوش مي خورده هست و چيزهايي ديگر از اين قبيل كه بستگي به سليقه خانواده هايشان دارد! 

آداب كله پاچه خوري 

كله پاچه يكي از غذا هاي دوست داستني براي خيلي از ايراني هاست . اينجا نكات جالبي درمورد تاريخچه اين طعام مي خوانيد . 
در آن دوران مشترياني كه به فروشگاه هاي كله پزي مراجعه مي كردند مطابق ميل خويش هر گونه ناني را كه دوست داشتند و معمولا نان سنگك بود با خود به فروشگاه كله پزي مي بردند . مالك مغازه آنها را به نشستن بر روي يك عدد از تخت ها موعظه مي كرد . 
آنها به ملازمت و همراهي شاگرد مغازه به سمت تخت مي رفتند و بر روي آن مي نشستند . پس از آن يك سيني با مجمعه كه ميانه آن ظرفي از آب كله بود توسط شاگردمغازه براي او برده مي شد و او با اعتنا به اشتهاي خود نان در آن خرد مي كرد . 


در شراي مشتري از افراد تبارك منزلت يا درباري بود خود صاحب و مالك مغازه نان ها را درون ظرف خرد مي كرد و با دست بر روي آن فشار مي داد تا تكه هاي نان تر شود و آب اضافي آن را مي گرفت و پس از آن به شكل مخروطي در مي آورد و يه خرده روغن مغز بر روي آن گذارده وآن رابه مشتري برمي گرداند البته دو سه لقمه اي كه مشتري از غذامي خورد شاگرد مغازه ظرف طعام را از جلويش بر مي داشت و مجدد با اضافه كردن روغن و پاره اي مغز به او باز مي گرداند پس از آن نوبت به خوردن گوشت مي رسدي و صاحب و مالك فروشگاه بنا به شخصيت مشتري ظرفي از چشم، بناگوش، و گويش تنظيم مي كرد بر روي آن روغن ودارچين مي سرازير شد و به مشتري مي داد در اين جا هم در حالتي كه اشخاص معمول بود پاي گوسفند بر روي آن ظرف قرار مي گرفت اما پولي به آن كله وابستگي نميگرفت و فروشگاه دار فقط پول گوشت را دريافت مي كرد . ارزش يك وعده اين طعام سه شاهي تا آبادي شاهي بود و دو سه شاهي نيز جهت نان اخذ مي شد . 
مشتري كله پزي ها بيشتر اشخاص دست به جيب و به عهد امروزي ها انسان هاي لارج بودند البته اين صنف دارنده مشتر هاي فقير و بي پول نيز بود كه بعضا هاشان به خوردن به عبارتي آب كله اكتفا مي كردند اما وعده با زنخدان زدن و پافشاري كمي نيز روغن مغز و گوشت هم اخذ مي كردند . 


كله پاچه خورها، بخوانند . . . 


هنگامي هوا سرد مي‌ شود تمايل افراد به ميل كردن غذاهاي گرم و پُركالري اكثر مي ‌شود . كله پاچه يكي از اين نوع غذاها ميباشد . غذايي سنتي و ايراني كه در ارتفاع سال نيز دوست دار مختص خود را دارد و اغلب غذاي دوست داستني نسل دير باز است و البته طبع نسل برنا نيز آن را مي‌ پسندد . 
اين غذا زياد چرب و پُرانرژي هست . خصوصيت اصلي اين خوراك پروتئين بالا و كيفيت عالي آن هست . پروتئين ‌ها مواد مغذي ‌اي هستند كه در رشد، ترميم و ساخت سلول ‌ها و بافت ‌هاي تن نقش مهمي به عهده دارا هستند و مصرف جور حيواني آن ها به ميزان حتمي براي تمام گروه‌ هاي سني توصيه مي ‌شود . 


به طور كلي كله پاچه از پختن سر، دست و پاي گوسفند تنظيم مي ‌شود . اجزاي اين طعام نيز شامل بناگوش، زبان، مغز، چشم، گوشت چهره و پاچه ميباشد . آب اين غذا به تيتر پيش‌ طعام به‌همراه نان خورده مي‌ شود . كله ‌پاچه غذايي ديرپز بوده و طبخ آن برهه زماني متعددي طول مي ‌كشد . اين طعام را گاه براي هضم سرعت بالا ‌تر با آبليمو و دارچين ميل مي‌ نمايند و شايسته ترين مدت مصرف آن هم صبح مي باشد . مصرف نامتعادل و نابجاي غذاهايي چون كله ‌پاچه به دليل چربي‌ هاي اشباع و كلسترول بالا مي ‌توانند خواب شبانه را مختل كنند . اين طعام به برهان آن كه سنگين وزن و ديرهضم مي‌باشد سبب ساز مشكل ها گوارشي و كم‌ خوابي مي ‌شود . 


تمامي چيز در رابطه كله پاچه! 

كله‌ پاچه سرشار از كلسترول 

كله‌ پاچه با وجود مواد مغذي، سرشار از كلسترول هست . كلسترول يك دسته چربي است كه مي ‌تواند در رگ‌ هاي خوني شما رسوب نمايد و سبب انسداد آن ها شود . در حالتي كه اين انسداد در عروق ظريف خون ‌رساني قلب و مغز صورت دهد، باعث ايجاد سكته قلبي و مغزي مي‌ شود . از طرف ديگر كلسترول مي‌ تواند قضيه بروز بيماري‌ هايي چون چربي خون، فشار خون، چاقي، ديابت و نقرس را افزايش دهد، ولي با وجود اين گوشزدها از سوي متخصصان متاسفانه در برخي استان ‌هاي غربي به برهان فراواني دام و سنت ‌هاي متداول غذايي اين سفارش ناديده گرفته مي ‌شود . 


ساكنان اين بخش ها در ده سال ‌هاي قبلي در چارچوب سبك زندگي عشايري يا اين كه كشاورزي به شغل هاي صبر ‌فرسايي مي ‌پرداختند، ولي امروزه كه زندگي مستقر ‌تر و تحرك كمتر و عمل بدني محدود گرديده ميباشد بايد در انتظار عواقب مصرف اين گونه فرآورده‌ ها بود . 
اندازه كلسترول مغز گاو و گوسفند بيش از ديگر مواد غذايي است، به طوري كه يك وعده مغز گاو به وزن حدود 120 گرم بخش اعظم از 2000 ميلي‌ گرم كلسترول دارد . در 100 گرم آن نيز 130 كالري انرژي پنهان هست . البته ناگفته نماند كه يك عدد از امتيازات مثبت مغز دام اين است كه مبداء فوق ‌العاده ويتامين B12 شمرده مي ‌شود . 


لهجه گوساله و گوسفند انباشته از چربي بوده و ميزان متعددي از اغلب ويتامين ‌هاي B به ويژه ويتامين B12 را دارد . در 100 گرم لهجه گوساله 130 كالري و در 100 گرم لهجه گوسفند 260 كالري انرژي نهفته مي‌باشد . 


افراد بالاي 30 سال كله پاچه نخورند 

حجم بالاي اسيدهاي چرب ترانس در سوپ سيرابي و كله پاچه براي تن مُضر مي‌باشد . در چهره رغبت به مصرف كله پاچه و سيرابي بايستي فاكتورهاي مختلفي را در حيث گفت، به طور نمونه مصرف اين ماده غذايي براي افراد بالاي 30 سال سفارش نمي‌ شود؛ همينطور كساني كه داراي تحرك اندك ميباشند خوب تر مي باشد كله پاچه و سيرابي مصرف نكنند . 


هر يك سري كله پاچه دارنده حجم بالايي از پروتئين است، اما معمولا در سوپي غوطه ور است كه داراي مقادير متعددي اسيدهاي چرب ترانس هست كه به ‌شدت تاثير منفي بر سالم مصرف كننده دارد . 
همچنين چربي‌ هاي اشباع شده جز طلاق ناپذيري از اين ماده ي غذايي هست كه براي تن مُضر هست . 
مصرف كله پاچه از سوي ديگر فرآيند هضم مواد غذايي را با اختلال مواجه مي‌ كند؛ به طور نمونه پس از مصرف اين ماده غذايي تا دوران ها احساس گرسنگي به شخص دست نمي دهد چون به راحتي هضم نمي شود . 


بيماران قلبي جگر و كله پاچه نخورند 

قلب عضوي است كه شامل قسمت ‌هاي مختلف عضله، دريچه و سيستم الكتريكي است؛ آن چه كه امروزه از آن به تيتر بيماري قلبي عروقي بحث مي ‌شود، انسداد و اشكال در سيستم عروقي قلب است كه به آن بيماري عروق كرونر يا اين كه آنژين صدري يا سكته‌ هاي قلبي گفته مي‌ شود . 
عواملي كه سبب به بيماري ‌هاي قلبي مي‌ شوند به آن ها عامل ها خطر مي‌ گويند . يعني عواملي كه درصورتي كه در يك فرد وجود داشته باشند، احتمال بيماري نسبت به شخصي كه اين دست اندركاران را ندارد، ارتقا پيدا مي‌ كند . 
دست اندركاران خطرساز بيماري‌هاي قلبي به دو گروه تقسيم مي شوند: عامل ها غيرقابل كنترل شامل: سن، مال و مورد وراثتي عوامل قابل در دست گرفتن كه شناخت اين مجموعه از عوامل خطر اهميت زيادي دارااست چون با در اختيار گرفتن آن ها مي ‌توان از بيماري قلبي پيشگيري كرد . اين عوامل شامل: چربي خون بالا، چاقي و بيش تر وزن، فشار خون بالا، سيگار، ديابت، ناچيز تحركي، استرس و رژيم غذايي ناسالم است . 
با اعتنا به دست اندركاران خطر ذكر شده با جلوگيري از ساخت اين دست اندركاران يا اين كه در صورت وجود، كنترل و اصلاح آن ها مي ‌توان قلب تن درستي داشت . 
شايسته ترين رژيم غذايي براي پيشگيري از بيماري قلبي، رژيم غذايي تندرست از حيث قلب حاوي ميوه و سبزيجات فراوان، لبنيات فراوان، حبوبات و اشكال فيبرها مي باشد . 
رژيم غذايي عالي مي بايست چربي كمتري داشته باشد، پس مصرف جگر و كله پاچه در بيماران قلبي به هيچ وجه سفارش نمي‌ شود و افراد سلامت نيز مي بايست به اندازه مقداري از آن اكتفا كنند . 


خريد كله پاچه: 

كله ‌پاچه ‌هاي ارزان در واقع كله گوسفند نيستند، بلكه كله ميش و بز ميباشند كه دوچندان ديرپز بوده و نسبت به كله گوسفند طعم چندان مطبوعي ندارند . 
براي خريد مغز حيوان حواس تان باشد كه رنگ مغز ابدا نشان‌ دهنده ي تندرست يا عدم تندرست آن نيست، چون رنگ آن به نژاد دام و تغذيه ي آن بستگي دارد . اما نكته ي قابل دقت آن كه درصورتي كه مغز باقيمانده باشد ظاهري وارفته، كم آب و متلاشي داراست . براي خريد كله پاچه خام حتما انواعي را كه دارنده بسته ‌بندي بهداشتي، مورخ مصرف و جواز بهداشت هستند، تعيين نمائيد . 


در‌صورتي‌كه حيواني مريض يا مبتلا به بيماري جنون گاوي باشد اين بيماري مي‌ تواند از فرآورده ‌هاي آن به مصرف ‌كننده منتقل شود و مرگ آور باشد . بر اين شالوده از خريد كله‌ پاچه ‌اي كه به چهره غيرمجاز در حالت غيربهداشتي، خارج از يخچال و به چهره روباز در مجاورت حشره ها موذي و كنار خيابان‌ هاي پُررفت و آمد عرضه مي ‌شوند، اجتناب كنيد .ه 


استشمام هر جور بوي غير نرمال و نامطبوع مانند ترشيدگي، عفونت، گنديدگي، تعفن يا اين كه هرگونه تغيير‌و تحول رنگ، علامت خرابي اين كالا هست و از خريد آن بپرهيزيد . 

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]